Not Almayı Keyifli Hale Getiren Uygulamalar (3 popüler uygulama ve 2 ekstra uygulama)

Ev ve iş yerinde sürekli bir not alma ihtiyacımız mevcut. Sürekli bir şeyleri unutup duruyoruz. Bu durumun önüne geçmek hepimiz notlar alıyoruz. Ama bunları takip etme konusunda farklı planların, anlık gelişebilen olaylar sebebiyle eksik kalabiliyoruz. Bu eksikliği tamamlayabilecek bir çok not alma - iş planlama uygulamaları mevcut. Bunlardan en popüler olan 3 uygulamayı ve popülaritesi bu 3 uygulama kadar olmayan ama bence kullanma ve takip açısından çok başarılı 2 ekstra uygulamadan bahsedeceğim.

  • Google Keep

Google Keep birçoğunuzun bildiği gibi bulut tabanlı bir not alma uygulaması. Bu günlerde hepimizin sahip olduğu herhangi bir google mail hesabı ile oturum açıp hemen uygulamaya dahil olabiliyorsunuz.

Uygulamanın bana göre birçok artısı ve eksisi mevcut. Bunları sıralayacak olursak;
1. Uygulamada hatırlatıcı olarak notlar alabiliyorsunuz ve ilgili notunuzu tarihi ve saati geldiği zaman size bildirim veriyor. (+)
2. Aldığınız notlar çok fazla olduğu zaman önemli notlarınızı başa sabitleyerek üstte görünmesini sağlayabiliyorsunuz. (+)
3. Aldığınız notlar üzerinde renklendirme ile notlarınızı kategorize edebiliyorsunuz. ( 12 farklı renk ile kullanımı mevcut.) (+)
4. Aldığınız notalara etiketler ekleyerek karışmalarını engelleyebilirsiniz. (+)
5. İstediğiniz notları google hesabı sahibi olan herhangi birisi ile paylaşıma açarak üzerinde ortak çalışma imkanını var. (+)
6. İstediğiniz notlara resim atarak, notlarınızı görsel ögeler ekleyebilirsiniz. (+)
7. Mobil uygulamasının mevcut olması ve kolay kullanımı olması (+)
8. Notlara sesli notlar ekleyebilmeyi isterdim. Fakat mevcut değil. (-)
9. Not alırken bu notlara bazen ek olabilecek bazı dosyalar aktarabilmeyi isterdim. Örn: .pdf dosyaları bazı word dosyaları veya excel dosyaları gibi. (-)

  • Evernote

Ücretsiz versiyonundaki kısıtlamalara rağmen yine de çok işe yarayan, notlarınızı veya yazılarınızı depolayabileceğiniz güzel bir programdır. Notlarınızı isterseniz bulut sisteminde depolayabilir ve istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz, ya da sadece kendi bilgisayarınız içinde de depolayabilirsiniz. Notlar içinde arama yapabilir ve etiketleyerek sınıflandırabilirsiniz. Ücretli bir planda çevrimdışı olsanız dahi notlarınıza ulaşılabilmesi güzel bir özelliği. Fakat şunu kesinlikle söylemem gerekiyor ki ücretsiz olan kısmında size kısıtlı bir alan vermekte ki bu alan aşırı not alan birisi iseniz size yetmeyecektir ve ücretli bir plan seçmeniz gerekecektir. Eğer notlarınızı görsel, işitsel veya sayısal dosyalar ile destekleyen birisi iseniz ve Evernote kullanmaya karar verdiyseniz size tavsiyem ücretsiz olan sürümü kullanmayınız. Notlarınız yarıda kalabilir :)

  • OneNote

OneNote uygulaması Microsoft'un geliştirdiği bulut tabanlı veya direk olarak lokal olarak bilgisayarınızın harddisk'i üzerinde notlar alabileceğiniz bir uygulama. OneNote uygulamasını isterseniz local bilgisayarınızda bir hesaba bağlamadan kullanabileceğiniz gibi bir Microsoft hesabına bağlayarak tüm cihazlarınızdan tüm notlarınıza anında ulaşabilirsiniz.

Microsoft OneNote uygulaması tamamıyla ücretsiz istediğiniz kadar cihazınıza kurabilirsiniz.Microsoft OneNote uygulamasını kullanabilmeniz için tek ihtiyacınız olan bir Microsoft hesabı ve Microsoft OneNote uygulamasıdır. Bu arada illa bilgisayarınızda bir OneNote uygulamasının kurulu olmasına da gerek yok isterseniz bir web tarayıcısından tüm notlarınıza internetin olduğu her yerden ulaşabilirsiniz.


Eriştiğiniz tüm notlarınızı düzenleyebilir yeni notlar alabilir ve bu notları istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz ve ortak bir not çalışma alanı açabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bu notları bir pdf dokümanı olarak veya OneNote dokümanı olarak dışarıya aktarabilirsiniz. Eğer sizlerde yoğun bir şekilde Microsoft tabanlı Office programları kullanıyorsanız birbirleri ile senkronize bir şekilde çalışması büyük bir artı sağlayacaktır.

Özellikle de çalışma yaptığınız şey dokunarak veya kalemle notlar almak isterseniz OneNote üzerinde not üzerine hızlı bir şekilde notlar alabilirsiniz.

  • Notion.So

Ücretsiz olarak kullanmaya başladığınızda size sınırlı ama bu sınırlamaya rağmen gayet başarılı olan bir uygulamadan bahsedeceğim. Adı Notion.So

Uygulama özellikle ortak bir çalışma alanı için iş programlama için yapılmış olsa da kişisel olarakta notlarınızı tutabileceğiniz mükemmel bir ama çok bilinmeyen bir uygulama.

İçerisinde bulunan başarılı şablonlar ile notlarınıza nasıl görüntülemek isterseniz ona cevap veriyor. Yani sizin için bu notların takvim üzerinde görünmesi önemli ise takvim görüntüsü ile çalışabiliyorsunuz. Eğer excel gibi bir tablo sistemi ile notlar almak isterseniz de yine şablonlar üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Bu notları alırken notların yanına ekleyebileceğiniz 30'dan fazla medya tipi ile notlarınızı destekleyebilirsiniz. Eğer ekip olarak çalışacaksanız üyeler arasında iş paylaşımı yapabilirsiniz. İşlerinizi uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Tabi işlerinize etiketler ve renkler ile kategorize etmenizi sağlayacak kontrollerinde olması cabası.

Ücretsiz versiyonunda oluşturduğunuz iş programlarına ekleyebileceğiniz kişi sayısı ve ekleyebileceğiniz dosya boyutları sınırlı olmasına rağmen çok kullanışlı olduğunu belirtmek isterim :)

  • Microsoft Planner

Uygulamadan bahsetmeden önce bunu kullanabilmeniz için Microsoft Office 365 kullanıcı olmanız gerektiğini belirtmek isterim. Eğer çalışma ekibiniz de Office 365 kullanıcıları ise bu uygulama iş programınızı tamamen kontrol altına alacaktır ve anlık olarak size rapor dahi verebiliyor olacaktır.

İlgili programı çok fazla anlatmayacağım çünkü hem herkese hitap etmiyor olabilir hemde görsellerle destekleyerek güzel anlatmış bir arkadaşı gördüm onun linkini şöyle bırakayım ;


https://www.parlakyigit.net/microsoft-planner-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir